Bajka terapeutyczna

ZACHOWANIE: dziecko agresywne
METAFORA: piłka
ZASÓB: organizator zabaw, ciekawe pomysły                        
 

 Przygoda w starym zamczysku 

 

W pewnym starym, tajemniczym zamczysku, położonym na niewielkim wzgórzu, skąpanym w promieniach zachodzącego słońca, słychać było szczęk ciężkich łańcuchów  i groźne pohukiwanie puszczyka.

Z jednej z niedużych zamkowych komnat, w której roznosił się zapach sosnowych mebli, dobiegały tajemnicze odgłosy i ciężkie kroki Czarnoksiężnika. Słuchając jego zaklęć dostawało się „gęsiej skórki”.

Wśród skrzyń, zwierciadeł, szklanych kul, w kącie znajdowała się jedna, mała, kolorowa, nie pasująca tu zupełnie, piłka – Psotka. Miło było głaskać jej gładką, skórzaną powierzchnię.

Psotka często dokuczała mieszkającym z nią magicznym przedmiotom.

Pewnego razu potrąciła szklaną kulę, która o mało się nie rozbiła. Innym razem mocno uderzyła duże, stare zwierciadło. Często też bez pytania wymykała się z komnaty, aby poskakać po schodach.

Pozostałe przedmioty nie były z tego zadowolone. Bały się, że piłka może zrobić sobie lub im krzywdę. Kiedy kolejny raz Psotka skakała po schodach, jej przyjaciele zaczęli rozmowę:

–         Jeżeli się stłukę, Czarnoksiężnik nie będzie mógł zobaczyć, jaka czeka nas przyszłość -powiedziała smutno szklana kula.

–         A ja nie będę mogło pokazać, co jest po mojej drugiej stronie – odrzekło lustro.

–         To prawda, ale gdyby nie Psotka, byłoby nam smutno – westchnęła kula.

–         Nie poznalibyśmy takich ciekawych zabaw – dodało zwierciadło.

Piłka, która bezszelestnie przyturlała się pod drzwi, była zaskoczona. Myślała, że jej figle wszystkim się podobają. Po raz pierwszy odechciało jej się psocić.

Nocą do zamku wtargnął zły Wróżbita, który chciał ukraść szklaną kulę. Piłka, skacząc narobiła takiego hałasu, że obudziła Czarnoksiężnika. Zły Wróżbita został spłoszony i uciekł szybko, kryjąc się w mroku nocy.

Zwierciadło i szklana kula z dumą popatrzyły na Psotkę, a ona delikatnie przysunęła się do swoich przyjaciół.

 

Opracowały: Jolanta Kubacka, Anna Zgłobicka